DÉLKA TRVÁNÍ EFEKTU ANESTETICKÉ BLOKÁDY GANGLION STELLATUM V TERAPII MALIGNÍ BOUŘE A REFRAKTERNÍ AP

R. Špaček, O. Jiravský, R. Neuwirth, J. Fismol, M. Hudec, L. Škňouřil (Třinec)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXVII. výroční sjezd ČKS

Cíl: Zjistit délku trvání efektu blokády ganglion stellatum u pacientů s maligní bouří a refrakterní anginou pectoris, jež není řešitelná konvenčními postupy.


Soubor a metodika: V období od března 2017 do ledna 2019 jsme na našem pracovišti provedli 31 anestetických blokád ganglion stellatum z indikace maligní arytmické bouře a 3 blokády z indikace refrakterní AP. Zjišťovali jsme délku trvání efektu dané procedury. Pacienti nebyli informováni o předpokládané délce trvání příznivého efektu.


Výsledky: Na základě našich zatím omezených dat a zkušeností můžeme konstatovat následující: všichni pacienti s refrakterní AP po anestetické blokádě gl. stellatum pozorovali efekt léčby. Tento u dvou pacientů trval 10-14 dní, u třetího dokonce tento přetrvává do současných dní (tedy přibližně 12 měsíců). U pacientů s arytmickou maligní bouří je situace složitější, nicméně se jeví, že délka trvání efektu je velmi podobná té u refrakterní AP. Toto potvrzuje sledování řady pacientů, jež byli kontraindikováni k urgentní radiofrekvenční ablaci z důvodu komorbidit.


Závěr: Na základě souboru pacientů a našich klinických zkušeností lze konstatovat, že trvání potlačení aktivity sympatiku na myokard se pohybuje v optimálním případě kolem 10-14 dní. Toto zjištění je v souhlasu s doposud publikovanými daty.