VYUŽITÍ NEUROMODULACE U PACIENTŮ S REFRAKTERNÍ ANGINOU PECTORIS

P. Volf, D. Urgošík, P. Neužil, P. Formánek, M. Janotka (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXVII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Se stoupajícím věkem stoupá i prevalence anginy pectoris v populaci u obou pohlaví. Z důvodu vysokého věku, komorbidit, předchozí kardiochirurgické operaci nelze provést chirurgickou revaskularizaci, nebo nález na věnčitých tepnách není vhodný k intervenci. Tito pacienti mají limitující oprese na hrudi, které jim snižují kvalitu života. Jednou z možností jak tyto symptomy ovlivnit je implantace míšního neuromodulátoru, jakožto symptomatické léčby refrakterní anginy pectoris.

Cíl: Prezentace výsledků našeho pracoviště.

Soubor a výsledky: Na našem pracovišti jsme od roku 2000 do konce roku 2018 provedli 35 implantací tohoto přístroje. Průměrný věk v době implantace byl 64,6 let (46,8 až 85,4 let), jednalo se v 81 % o muže. Před implantací podle CCS klasifikace udávalo 64 % pacientů stupeň 3 a 36 % stupeň 4. Po implantaci se 75 % pacientů přesunulo do stupně 2, 13 % dokonce do stupně 1. Zbylých 12 % bylo ve stupni 3 a 4.

Závěr: I přes nemožnost kauzální léčby refrakterní anginy pectoris lze pacientům nabídnout léčbu symptomatickou, která dokáže zlepšit kvalitu života pacientům s ischemickou chorobou srdeční. Pro tuto léčbu je nutné pacienty selektovat a provádět implantaci neuromodulace pouze u vybraných, plně indikovaných pacientů.