VÝZNAM KARDIOSTACIONÁŘE PRO KORONÁRNÍ KATETRIZACE A INTERVENCE RADIÁLNÍM PŘÍSTUPEM

D. Pencová, V. Johánková, B. Nussbaumerová, I. Bernat (Plzeň)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XX. výroční sjezd ČKS

Jednodenní hospitalizace a ambulantní vyšetřování jsou trendem poslední doby. Výhodou je nejen úspora peněz, ale i zvýšení komfortu pacienta. V klinických studiích bylo prokázáno, že po nekomplikované srdeční katetrizaci i intervenci cestou radiální tepny lze pacienta dimitovat týž den.
Od června 2009 do prosince 2011 bylo na Kardiostacionář FN Plzeň přijato 1707 pacientů. Měsíčně ošetříme průměrně 60 pacientů. Průměrný věk pacientů byl 64±8 let (32 – 94 roky), 1225 (72 %) mužů a 482 (28 %) žen. Koronarografie byla provedena u 1597 (94 %) pacientů a výměna trvalého kardiostimulátoru u 110 (6 %) pacientů. Perkutánní koronární intervence (PCI) byla provedena u  400 (25 %) katetrizovaných pacientů, u 326 (19 %) byl následně za hospitalizace na Kardiochirurgickém oddělení proveden srdeční bypass (CABG) – časný CABG u 85 a elektivní u 241 pacientů. Konzervativně bylo postupováno u 981 (56 %) pacientů. Z Kardiostacionáře bylo dimitováno 1499 (88 %) pacientů, v hospitalizaci na nemocničním lůžku pokračovalo 208 (12 %) pacientů. Polovinu pacientů pokračujících v hospitalizaci tvořili pacienti indikovaní k časnému CABG a druhou polovinu převážně pacienti s komplikovaným provedením PCI ponechaní k observaci. Zdokonalení péče o radiální tepnu po výkonu na Kardiostacionáři včetně opakovaných kontrol oxymetrem umožnilo postupné snížení doby její komprese po výkonu z původních 4-5 hodin na současných 1-2 hodiny.
Závěr: Kardiostacionář pro jednodenní hospitalizace umožňil provádět tyto výkony bezpečně mimo lůžkové oddělení u plánovaně katetrizovaných pacientů. Standardní lůžka tak mohou být využívána pacienty, kteří delší hospitalizaci v nemocnici skutečně potřebují. Pro pacienta přináší pobyt na Kardiostacionáři maximální pohodlí i péči o radiální tepnu po výkonu.