Předmětem této studie je porovnat účinnost a bezpečnost katetrové radiofrekvenční ablace při izolaci plicních žil využívající teplotou kontrolované DiamondTemp™ (DT) Cardiac Ablation System (EPIX Therapeutics, Santa Clara, California, USA) katetry ve srovnání s contact force sensing ablačními katetry. Při použití DT katetru dochází k rychlému nárůstu teploty ablované tkáně, DT katetr využívá lepší kontrolu teploty na rozhraní tkáně a hrotu ablačního katetru během radiofrekvenční ablace.
Metody a výsledky
Tato nerandomizovaná retrospektivní studie srovnává pacienty ablované pomocí standardních contact force sensing katetrů s pacienty ablovanými pomocí katetrů s diamantovým hrotem. Byli zařazeni pacienti, kteří podstoupili RFA pro farmakorezistentní, recidivující, symptomatickou paroxyzmální fibrilaci síní. V období od 30.5.2017 do 30.6.2017 bylo zařazených 23 pacientů ablovaných DT ablačním systémem a v období od 1. 3. 2017 do 27. 7. 2017 celkem 25 pacientů ablovaných pomocí contact force sensing ablačními katetrů (Tacticath, Abbot, Plymouth, Minnesota, USA). Sledovány byly periprocedurální parametry, komplikace výkonu a recidivy fibrilace síní v roce po výkonu. Standardní parametry výkonu (celkový čas výkonu, počet RF aplikací, čas do izolace plicních žil) a frekvence recidiv během ročního sledování byla srovnatelná v obou skupinách. Rozdíl mezi sledovanými skupinami byl pouze v délce RF aplikací, významně kratší pro DiamondTemp skupinu (11,78 min. vs 33,45min., p < 0,001).
Závěr
DiamondTemp™ Cardiac Ablation System byl ve většině sledovaných parametrů srovnatelný s contact force sensing ablačními katetry jako zlatým standardem současné katetrové ablační terapie fibrilace síní. Výhodou DiamondTemp katetru je signifikantně kratší doba RF aplikací. V současné době probíhá větší, randomizovaná multicentrická studie.