Úvod: Katetrizační ablace arytmií u dospělých s vrozenou srdeční vadou (VSV) je optimální provádět ve specializovaném centru (katetrizační ablace s možností specifické kardioanesteziologie , echokardiografie reziduálních vad, kardiochirurgie dětských a dospělých VSV).
Soubor a metoda: V období 1/2005-12/2017 jsme provedli 123 katetrizačních ablací, z toho 34x komplexní VSV (transpozice, varianty se společnou komorou a totální kavopulmolnální spojení), 64x středně pokročilé VSV (Fallotova tetralogie, Ebsteinova anomálie trikusp. chlopně, koarktace, kongenitálně korig. transpozice, defekty komorového septa, AV septa a další kombinace) a 25x lehké VSV (defekty síňového septa, stenóza plicnice, levá perzistentní horní dutá žíla).
Výsledky: S podporou dálkové magnetické navigace bylo provedeno 56 výkonů, manuální katetrizační ablace s EA mapováním 37 výkonů a 28 výkonů konvenční RF ablací bez mapování, 3x jiné tachniky. Celkové anestezii byla u 49 pacientů a 3x s podporou ECMO. Dlouhodobé úspěšnosti ablace bylo dosaženo u 90 výkonů (74%), nejčastěji byl dlouhodobý neúspěch zaznamenán u fibrilace síní. V 18 případech bylo využito retrográdního přístupu transaortálně s podporou magnetické navigace, punkce kanálu byla v nutných případech provedena 6x. Celková doba sledování byla 45 měsíců (10-160).
Pro progredující kardiogenní šok na mimotělním oběhu jedna pacientka zemřela 10 dní po výkonu. 2x došlo k vývoji AVB resp.sinusové dysfunkce s nutností časné kardiostimulace kardiochirurgicky (IART).
Závěr: V souboru s významným zastoupením komplexních vrozených srdečních vad jsme zaznamenali uspokojivou dlouhodobou úspěšnost a přijatelnou bezpečnost katetrizační ablace arytmií.