Úvod: Představujeme kazuistiku pacienta s rekurentní perikarditidou, jehož onemocnění vedlo k nutnosti akutního kardiochirurgického zákroku.
Stať: 34letý pacient s anamnézou v roce 2011 prodělané těžké pneumokokové pneumonie, v roce 2014 pro myxomatózní degeneraci chirurgicky nahrazené mitrální chlopně a téhož roku proběhlé akutní virové perikarditidy byl v říjnu 2017 přijat na spádové interní oddělení pro bolesti břicha. Na CT břicha byla nalezena volná tekutina v dutině břišní a drobný perikardiální výpotek. Na kontrolním echokardiografickém vyšetření po několika dnech nalezena progrese perikardiálního výpotku se známkami srdeční tamponády. Stav si vyžádal nutnost perikardiocentézy, po dobu 1 týdne byl ponechán drén. Celkem evakuováno přes 6 l tekutiny (exsudát, kultivačně sterilní). Stav hodnocen jako akutní primární exsudativní perikarditida komplikovaná tamponádou srdeční.
Za 2 měsíce byl rehospitalizován pro celkové zhoršení stavu, dušnost, obraz kardiální dekompenzace. Opětovně nutnost provedení perikardiocentezy s evakuací přes 1000 ml výpotku, opět byl ponechán perikardiální drén. Po několika dnech stabilizovaného stavu náhle vznikla hemodynamická nestabilita s nutností vazopresorické podpory. Z perikardiálního drénu byl odsán hemoragický výpotek (biochemicky krev). Pacient byl akutně přeložen na spádové kardiochirurgické pracoviště k akutní revizi perikardu. Během výkonu byl nalezen a ošetřen zdroj krvácení v tepně lokalizované ve výrazně fibroticky změněném epikardu pravé komory. Vzhledem k recidivám výpotku provedena perikardiální fenestrace.
Závěr: Perikarditida je relativně časté převážně benigní onemocnění. Většina případů se spontánně zhojí ad integrum. Vzácně však může vyústit v život ohrožující stav.