Úvod: Tromboza chlopenní náhrady představuje jednu z nejzávažnějších komplikací její implantace. Postihuje zejména mechanické náhrady, může však vzácně postihnout i bioprotézu. Tromboza nejčastěji vzniká v důsledku neadekvátně vedené antikoagulační terapie. Vyšší riziko existuje v pravostranných nízkotlakých srdečních oddílech, z levostranných oddílů postihuje obvykle mitrální náhradu, nejvzácněji pak aortální chlopeň. Dle dostupných dat je ischemická cévní mozková příhoda způsobena v pěti procentech embolizací trombu chlopenní náhrady.
Popis případu: Autoři prezentují kazuistiku 71 leté ženy s rozsáhlou ischemickou mozkovou příhodou, mechanickou aortální protézou a fibrilací síní, u které byla v důsledku léčby karcinomu prsu přechodně (po dobu dvou měsíců před vznikem iktu) vysazena léčba warfarinem a nahrazena dávkou nízkomolekulárního heparinu, která neodpovídala dávce terapeutické. Pacientka byla po iniciálním zaléčení v komplexním cerebrovaskulárním centru přeložena na spádové pracoviště, kde pro pochybnosti stran etiologie byla provedena vstupně echokardiografie a vysloveno podezření na trombózu mechanické aortální protézy. Pacientka byla v den příjmu přeložena zpět na univerzitní pracoviště, kde byla diagnoza potvrzena jícnovou echokardiografií a skiaskopickým vyšetřením.
Závěr: Autoři na uvedeném případu dokumentují zásadní důležitost transtorakální echokardiografie u pacientů s iktem, a to tím spíše takových, kteří jsou nositeli mechanické chlopenní náhrady. Kasuistika je doplněna obrazovou dokumentací.