ULTRAZVUKEM NAVIGOVANÁ BLOKÁDA GANGLION STELLATUM V TERAPII REFRAKTERNÍ ANGINY PECTORIS

A. Stryjová, O. Jiravský, R. Špaček, J. Borová, M. Branny (Třinec)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XXVI. výroční sjezd ČKS

Úvod:

Refrakterní angina pectoris je onemocnění, které je definováno jako angina pectoris třídy III a IV dle CCS, nereagující na farmakologickou terapii a u které již neexistuje možnost revaskularizační intervence. Počty těchto pacientů neustále stoupají díky progresi v léčbě ischemické choroby srdeční. Anestetickou blokádu ganglion stellatum můžeme využít k ověření účinnosti případné trvalé sympatické denervace myokardu.

Cíl:

Prezentace kazuistiky pacienta s refrakterní anginou pectoris, u kterého jsme provedli ultrazvukem navigovanou levostrannou blokádu ganglion stellatum.

Kazuistika:

60-letý pacient s refrakterní anginou pectoris, na plné farmakologické terapii, s nutnosti vysokých dávek nitrátů, s neřešitelným koronárním nálezem, přijat na naše pracoviště k levostranné blokádě ganglion stellatum.

Pomocí ultrazvuku nejprve ozřejmeny anatomické poměry a poté vpraveno anestetikum do ganglia. Výkon proběhl bez komplikací. Během několika minut dochází k rozvoji levostranné miózy, ptózy, a rovněž vazodilataci a změně citlivosti na levé horní končetině. Po 2 hodinách observace pacient odchází domů, vidujeme absenci komplikací, které můžou při tomto výkonu vznikat (jako např. chrapot, potíže s polykáním atd.). S odstupem 1 týdne se nemocný dostavil ke kontrole na naší ambulanci. Udává úplné vymizení nočních anginózních potíží a výrazné snížení spotřeby nitrátů během dne. Klinicky zlepšen.

Závěr:

Refrakterní angina pectoris významně snižuje kvalitu života pacientů. Ultrazvukem navigovaná anestetická blokáda ganglion stellatum je jednoduchá, bezpečná a reverzibilní prognostická metoda, díky které můžeme určit míru potencionální blokády trvalé.