CHIRURGICKÝ UZÁVĚR OUŠKA LEVÉ SÍNĚ ATRICLIPEM U PACIENTŮ S FIBRILACÍ SÍNÍ KONTRAINDIKOVANÝCH K CHRONICKÉ ANTIKOAGULAČNÍ TERAPII

V. Kurfirst, A. Mokráček, J. Csanády, S. Ostrý, M. Nevšímalová, L. Pešl (České Budějovice)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXVI. výroční sjezd ČKS

Cíl: Ouško levé síně (OLS) představuje riziko při etiopatogenezi cévní mozkové příhody (CMP) u pacientů s nevalvulární fibrilací síní. Existuje část pacientů, kteří jsou např. z důvodů proběhlého závažného krvácení kontraindikování k chronické antikoagulační terapii. V tomto sdělení popisujeme naše zkušenosti u těchto pacientů s okluzí OLS pomocí AtriClipu.


Soubor a Metodika: Do studie bylo zařazeno 16 pacientů, kteří podstoupili uzávěr OLS pomocí AtriClipu. AtriClip byl implantován z levostranného torakoskopického přístupu. Pooperační sledování bylo zaměřeno na stabilitu klipu a případný leak přes implantovaný Atriclip a také na výskyt tromboembolických příhod ve sledovaném období.

Výsledky: Průměrný věk pacientů ve sledovaném souboru byl 75 let, průměrné CHA2DS2-VASc skóre bylo 3,8. Perioperační úspěšnost implantace klipu byla dosažena u všech pacientů. Během hospitalizace a sledování, které se skládalo z 309 pacientských měsíců bez antikoagulační terapie, byla u 1 pacienta zaznamenána tranzitorní ischemická ataka (TIA). CMP se nevyskytla u žádného pacienta.

Závěr: Implantace AtriClipu z levostranného torakoskopického přístupuje je bezpečná a reprodukovatelná metoda s velmi dobrou efektivitou. Uzávěr OLS pomocí AtriClipu se potom jeví jako možná alternativa k antikoagulační terapii u rizikových pacientů s kontraindikací k jejímu užívání.