Bentallova operace významně zlepšuje prognózu nemocných s Marfanovým syndromem, ale i u nemocných s bikuspidální aortální chlopní s významnou dilatací ascendentní aorty ohrožených rizikem disekce či ruptury aorty. Cílem sdělení bylo zhodnotit hospitalizační mortalitu, výskyt komplikací, příčiny a výsledky reoperací po Bentallově operaci provedené v posledních 5 letech v IKEM.
Prezentujeme výsledky Bentallovy operace u 102 nemocných operovaných v letech 2006-2010 v IKEM - jednalo se o 76 elektivních výkonů a 26 urgentních operací pro disekci typu A.
Hospitalizační mortalita u elektivních operací byla 2,6% a v posledních 10 letech stále klesá a je srovnatelná s operační mortalitou izolovaných náhrad aortální chlopně. U urgentních operací pro disekci typu A zůstává stále vysoká hospitalizační mortalita (19,2%), časté jsou také reoperace- u 25% urgentních operací oproti 5,3% reoperací po elektivních výkonech. Nejčastější příčinou reoperací ( u 46% všech reoperací) je vznik zvětšujícího se pseudoaneurysmatu ascendentní aorty. Závažné jsou také infekční komplikace postihující perigraftový prostor. Ischemické komplikace v souvislosti s reimplantací koronárních tepen se vyskytly u 2,9%, CMP s trvalými náslekdy u 3,9% operovaných.
Výsledky elektivní Bentallovy operace jsou příznivé. Při indikacích této operace je však důležité nepodcenit dilataci ascendentní aorty a předejít tak vzniku disekce aorty, která vyžaduje urgentní operaci se stále vysokou hospitalizační mortalitou a vysokým výskytem komplikací s nutností reoperace.