MULTICENTRICKÁ STUDIE - POHYBEM PROTI ARYTMII

E. Pindorová, O. Jiravský, E. Marunová, Z. Lovečková, J. Pindor, D. Wojnarová (Třinec, Ostrava)
Tématický okruh: Rehabilitace v kardiologii
Typ: Poster - sesterský, XXV. výroční sjezd ČKS

V současnosti se pokládá kardiovaskulární rehabilitaci za proces, pomocí kterého se u nemocných se srdečními chorobami snažíme navrátit a udržovat jejich optimální fyzický, psychický, sociální, pracovní a emoční stav. Jedná se tedy o komplexní přístup k nemocnému, který nezahrnuje pouze fyzickou aktivitu, ale jehož součástí je i dodržování zásad prevence a zdravého životního stylu. Příznivý vliv kardiovaskulární rehabilitace na četnost, trvání, intenzitu epizod FS je dokumentován (LEGACY a CARDIO FIT).

V rámci multicentrické studie bylo zařazeno 37 pacientů arytmologické ambulance Nemocnice Podlesí Třinec a interní ambulance Polikliniky AGEL Ostrava do ročního programu zaměřeného na zvýšení pohybové aktivity doporučené dle aktuálně platných guidelines. První tři měsíce probíhá řízený trénink pod vedením fyzioterapeuta. Zároveň jsou pacienti podrobeni nutriční intervenci, kuřáci protikuřácké intervenci, je optimalizována léčba krevního tlaku a dyslipidemie, vyloučena spánková apnoe. Je nabídnuto psychologické poradenství k zvládání stresu.

Úvodní 3 měsíční institucionálně řízený program k datu 2. 1. 2017 dokončilo 28 pacientů. V průběhu úvodních 3 měsíců odstoupili z programu 4 pacienti. Úvodní, 3 měsíční data, ukazují přínos komplexní intervence faktorů životního stylu. Došlo k poklesu hmotnosti (v průměru o 2,5 kg), zvýšení kardiovaskulární kondice (maximálním výkonem na ergometrii narostl o 10%) a také zmírnění symptomů FS (Symptom score dle dotazníku AFSS kleslo o 9%).