Náhrada ascendentní aorty je podle platných guidelines indikována při šíři aorty 50-55 mm, s přihlédnutím k tělesnému povrchu .U pacientů s dvojcípou aortální chlopní je doporučován agresivnější přístup se snížením operační hranice pod 50 mm. Ke správnému rozhodnutí u jednotlivého pacienta má význam znalost dynamiky rozměrů a tedy pečlivá echokardiografická monitorace kořene aorty a nutnost častějšího sledování .
V prezentaci uvedeme kazuistiku asymptomatického 59 letého pacienta, u kterého byla zjištěna výrazná dilatace ascendentní aorty na 66mm a dilatace kořene aorty na 53mm. U pacienta byla nalezena bikuspidální aortální chlopeň a DSS. V dokumentaci byla dále zmínka o prodělané CMP. Pacienta jsme v urgentním režimu došetřili. CT vzestupné aorty potvrdilo významnou dilataci ascendentní aorty. Doplnili jsme koronarografické vyšetření s nálezem významné stenozy RIA, RD1, RD2. Pacienta jsme indikovali ke kombinovanému kardiochirurgickému výkonu.
Pacienty s dilatací aorty a s bikuspidální aortální chlopní je nutno častěji sledovat, protože tvoří vysoce rizikovou skupinu. S progresí dilatace ascendentní aorty roste i riziko její disekce nebo ruptury.
.