Úvod: Terapie implantovanými kardiovertery-defibrilátory (ICD) musí být pro pacienty bezpečná v léčbě všech potenciálně maligních arytmií. Současně musí být minimalizován negativní dopad na kvalitu života. Je tedy nutné předcházet a eliminovat neadekvátní ICD terapie, jejichž podíl je udáván až pětinový i přes množství kontrolních algoritmů a diskriminačních kritérií.
Cíl: Popis problematiky intermitentního T wave oversensingu (TWO) u ICD jako příčiny falešné detekce komorové arytmie při minerálové dysbalanci.
Popis kasuistiky: Kasuistické sdělení popisuje případ 62-letého muže s implantovaným ICD v r. 2008 v jiném kardiocentru pro maligní arytmii. Intermitentní TWO způsobený změnou repolarizace komor s nárůstem T vln při těžké hyperkalémii u chronicky dialyzovaného pacienta byl v tomto případě příčinou 14 udělených a 2 přerušených neadekvátních šokových terapií s nutností hospitalizace a akutní dialýzy. Analýzou záznamů ICD byla ozřejmena koincidence sinusové tachykardie s extrémními T vlnami detekovaná jako komorová fibrilace s udělením šoků. Po korekci kalémie byl již registrovaný záznam normální a hospitalizace bez dalších ICD šoků. Avšak nově zachycená intermitentní stimulace prsního svalu v dalších dnech svědčila pro poruchu integrity systému.Bylo přistoupeno k jeho revizi a implantaci nové pace/sense elektrody do septa pravé komory s původní defibrilační elektrodou. Pacient byl bez neadekvátních ICD terapií v dalším čtyřměsíčním sledování.
Závěr: U chronicky dialyzovaných pacientů s ICD může dojít vlivem minerálové dysbalance ke změnám repolarizace a TWO jako příčině neadekvátních ICD výbojů s limitovanou možností spolehlivé reprogramace ICD. Striktní dodržování normokalémie a někdy až nutnost reimplantace elektrody ICD systému je často jediným řešením.