Úvod : Stenosy nepárových viscerálních tepen jsou zřídka diagnostikovány. Při postižení pouze jedné ze tří tepen bývá pacient většinou asymptomatický, vzhledem k možnosti rozvoje mohutné kolaterální sítě v mesenteriu. Pacienti s významnými stenosami více tepen přichází nejčastěji s postprandiální abdominální bolestí , váhovým úbytkem, sitofobií - strachem z jídla. Nejběžnější příčinou stenos je aterosklerosa, kdy oklusivní proces postihuje ústí a několik proximálních centimetrů tepen. FMD, arteriitidy a jiná neaterosklerotická postižení jsou velmi vzácná
Popis případů: V práci presentujeme kazuistiky 3 symptomatických pacientů ( věkové rozmezí 63-81 let) se stenosami nepárových viscerálních tepen, které jsme diagnostikovali na našem pracovišti období od června 2015 do září 2016. Všichni byli kompletně gastroenterologicky vyšetřeni pro postprandiální abdominální bolesti a váhový úbytek s negativními nálezy. U všech se vyskytovalo současné aterosklerotické postižení v jiných vaskulárních povodích. Diagnosy byly stanoveny na základě Dopplerovského cévního vyšetření a CT angiografie abdominálních tepen. S ohledem na komorbidity bylo u všech zvoleno řešení intervenční s implantací stentu do postižených tepen s následným promptním klinickým zlepšením.
Závěr: Vzhledem ke stárnutí populace a prevalenci aterosklerosy, by měli dnešní lékaři na stenosy nepárových viscerálních tepen myslet, zvláště u pacientů s nevysvětlitelnými abdominálními bolestmi či váhovým úbytkem. Chronická mezenteriální ischemie je obvykle spojená s těžkou a difusní aterosklerosou. Chirurgická revaskularisace má vysokou morbiditu a mortalitu vzhledem k vysokému operačnímu riziku těchto polymorbidních pacientů. Perkutánní intervence s implantací stentu je účinná metoda vhodná pro pacienty s významnými komorbiditami.