VÝHODY RF KATÉTROVÉ ABLACE PRO FIBRILACI SÍNÍ PROVÁDĚNÉ V CELKOVÉ ANESTÉZII

K. Stašková, A. Bulava, R. Tesařík, F. Toušek (České Budějovice)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXV. výroční sjezd ČKS

Úvod: Radiofrekvenční katétrová ablace (RFA) je dnes rutinní součástí léčby fibrilace síní (FS). Cílem naší studie bylo zjistit, zda provádění RFA pro FS v celkové anestézii (CA) ve srovnání s analgosedací (AS) ovlivní charakteristiky ablačního výkonu, komfort pacienta a zda má klinický dopad na míru komplikací a úspěšnost výkonu.

Metodika: 50 pacientů s FS bylo randomizováno v poměru 1:1 do dvou skupin k RFA v AS a CA. Byly sledovány procedurální charakteristiky, přežívání bez arytmie po dobu 12 měsíců a subj. hodnocení snesitelnosti výkonu pomocí škály bolestivosti.

Výsledky: Celkové časy výkonů byly u CA a AS srovnatelné (111,2±16,3 min vs. 104,8±25 min, p=NS). Elektrické izolace obou stejnostranných plicních žil (PŽ) po poslední RF aplikaci bylo dosaženo u 94 % lézí v CA, resp. u 78 % lézí v AS (p=0,02). Ve skupině CA byl pro dosažení elektrické izolace PŽ nutný kratší čas trvání aplikace RF energie než ve skupině AS (1386±387 s vs. 1745±463 s, p=0,005). Subj. hodnocení dyskomortu při výkonu bylo příznivější u pacientů v CA skupině. Během 12 měsíčního sledování pacientů mělo bez antiarytmické léčby stabilní sinusový rytmus 88 % pacientů v CA vs. 68 % paceintů v AS (p=0,1). Zatímco v CA skupině byli ochotni absolvovat další výkon v CA všichni 3 pacienti s recidivou FS, v AS skupině podstoupil reablaci pouze 1 pacient. Po zahrnutí reablací a antiarytmické léčby byla úspěšnost RFA pro FS významně vyšší v CA skupině (100 % vs. 72 %, p=0,004).

Závěr: RFA pro FS prováděná v CA přináší zlepšení tolerance a pozitivního vnímání zákroku, vyšší výslednou úspěšnost léčby a tím i významné zvýšení kvality života pacientů podstupujících tyto zákroky.