Východisko: Zvýšená aktivita autonomního sympatického systému vede u srdečního selhání k hypervolémii, je nadměrná redistribuce krve ze splanchnické do centrální žilní cirkulace. Specifickým anatomickým cílem kontroly splanchnické cirkulace je velký splanchnický nerv, který vychází z míšního sympatiku na úrovni Th5-Th9). Zkušenosti jsou s touto metodou u pacientů s chronickou břišní bolestí ke kontrole symptomů.
Cílem studie je zjistit bezpečnost a účinnost jednostranné video asistované torakoskopické resekce velkého splachnického nervu u pacientů s HFpEF a HFmrEF.
Soubor a metodika: Pacienti starší ≥ 18 let s prokázaným HFpEF a HFmrEF s pokročilou
symptomatologií funkční třídy NYHA III/IV (EF LK > 40%) při optimální farmakoterapii,
s tlakem v plicnici v zaklínění (PCWP) > 15 mmHg v klidu nebo > 25 mmHg při zátěži.
Do studie byli zařazeni čtyři pacienti, u jednoho nemocného nebylo možné pro anatomické poměry resekci provést, do dalšího sledování zařazeni tři nemocní, kteří podstoupili hemodynamické vyšetření před zákrokem, jeden den po výkonu a měsíc po výkonu.
Výsledky: U všech tří pacientů došlo k poklesu PCWP při zátěži již první den po operaci, příznivý trend přetrvával i jeden měsíc po výkonu. Došlo i ke zlepšení kvality života (NYHA, dotazník) a zlepšení tolerance zátěže (spiroergometrie).
Závěry: Miniinvazivní torakoskopická resekce velkého splachnického nervu u pacientů s HFpEF a HFmrEF a pokročilou symptomatologií je spojena se zlepšením hemodynamických parametrů a ukazatelů kvality života. Efekt této metody je nutné ověřit na větším souboru nemocných.
Schválenou Etickou komisí NNH a podpořeno grantem institucionální podpory MZ ČR – RVO (Nemocnice Na Homolce – NNH, 00023884) IG 150504