Úvod: intramyokardiální hematom se vyskytuje vzácně, nejčastěji jako komplikace subakutního infarktu myokardu, popisován i po traumatu hrudníku, arteficiálně při ventrikulografii nebo off-pump chirurgické revaskularizaci myokardu. Při subakutním infarktu myokardu postihuje septum, přední nebo posterolaterální stěnu. Ohrožuje pacienta rupturou volné stěny myokardu, proto je doporučováno chirurgické řešení.
Popis případu: 52-letý muž byl přijat pro prekolaps, 7 dní po výskytu prolongovaných stenokardií. Oběhově kompenzován, bez jiných subjektivních obtíží. Na EKG obraz Q infarktu myokardu anteroseptálně se suspekcí na aneurysma.Koronarograficky zjištěn uzávěr proximálního segmentu ramus interventricularis anterior bez kolateralizace s doporučením konzervativního postupu. 2D i 3D echokardio nalézá nedilatovanou levou komoru s aneurysmatem hrotu, apikálních 2/3 přední stěny a septa, kde rozsáhlý intramurální hematom velikosti 7x4cm, s vlajícím pohybem endokardu, bez komunikace s dutinou levé komory, bez detekce trombu. Magnetická rezonance potvrzuje intramyokardiální tekutinovou kolekci výše uvedené neviabilní oblasti. Kardiochirurg indikuje konzervativní postup. Hospitalizace bez komplikací. MR a echo kontroly za 10 týdnů prokazují organizaci hematomu, za 9 měsíců progresi nálezu - proximální septum, přední stěna a hrot levé komory mají vyšší denzitu se zvětšení diametru na 27mm, bez perikardiální tekutiny či defektu septa komor. Nález chirurgicky neřešitelný, pacient observován, stav stabilizován s dušností NYHA II a ejekční frakcí 35%.
Závěr: intramyokardiální hematom v rámci subakutního infarktu myokardu je jeho vzácnou, nicméně život ohrožující komplikací. Kasuistika dokladuje diagnostickou prioritu echokardiografického vyšetření, spolu s magnetickou rezonancí.