TRANSTELEFONNÍ PŘENOS EKG U PACIENTŮ S PALPITACEMI A SYMPTOMY SUSPEKTNĚ ARYTMOGENNÍ ETIOLOGIE- DIAGNOSTICKÁ A EKONOMICKÁ VÝTĚŽNOST VYŠETŘENÍ OPROTI KONVENČNÍMU POSTUPU – 1 ROČNÍ SLEDOVÁNÍ

J. Chovančík, V. Bulková, M. Hrošová, O. Jiravský, R. Neuwirth, B. Szmek, J. Pindor, M. Branny (Třinec, Brno)
Tématický okruh: Ambulantní péče
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXV. výroční sjezd ČKS

Cíl: Cílem sledování je porovnat diagnostickou výtěžnost konvenčního postupu (24 hod EKG Holter, HUTT, atd.) a postupu využívající transtelefonní přenos EKG nahrávek (neinvazivní smyčkový EKG záznamník), sledovat čas od vzniku potíží do stanovení diagnózy a náklady na předchozí vyšetření a na konci sledování provést cost- analýzu nákladů obou metod.

Metodika: Projekt byl zahájen 1.1.2016, ukončení náboru pacientů je plánováno 31.12.2018. Soubor v současné době zahrnuje 50 pacientů. Hlavními zařazovacími kritérii jsou palpitace nejasné etiologie. Vedlejšími zařazovacími kritérii jsou kolapsy, presynkopy, synkopy, hrudní dyskomfort a suspicium na arytmogenní příčinu těchto potíží. Vylučovacími kritérii jsou přítomnost významného strukturálního onemocnění srdce a stanovení příčiny potíží z vyšetření provedených v minulosti.

Výsledky: Do první, tzv. konvenční skupiny, bylo zatím zařazeno 24 pacientů. Sledování bylo ukončeno u 6 pacientů. U 2 (33%) byla stanovena diagnóza- 1 x pozit. HUTT, 1x fibrilace síní (Fisi). U 4 (67%) pacientů diagnóza stanovena nebyla, z toho 3 (75%) byli následně převedení do epizodní větve, kde u 2 (67%) z nich došlo ke stanovení diagnózy- 1x SVES, 1x SVT, u obou dle preferencí léčeno konzervativně. Ve druhé, tzv. epizodní větvi, kde je použit smyčkový EKG záznamník, je nyní zařazeno 26 pacientů. Sledování bylo ukončeno u 11. Jen 1x (9%) diagnóza stanovena nebyla, u ostatních 10 (91%) byla nalezena příčina potíží- 3x SVT, 4x FiSi, 1x SVES, 1x KES, 1x nsKT, léčeno 3x ablací, 7x konzervativně.

Závěr: Dlouhodobou neinvazivní monitorací srdečního rytmu využívající telemedicinský přístup došlo k objasnění příčiny potíží významně častěji než u metod konvenčních.
Práce byla podpořena Vědecko- výzkumným projektem Agel, č. INT2015009.