Cíl:zhodnotit úspěšnost a bezpečnost bifurkačního stentu Tryton použitého v kombinaci se stentem uvolňujícím léčivo při léčbě bifurkačních de novo lézích na koronárních tepnách.
Soubor a metodika:prospektivní angiografická a klinická analýza prvních 20 intervenovaných pacientů s bifurkační lézí s postižením obou větví (bočná větev kalibru nad 2,5 mm) v období od 4/2010 do 1/2011. 80% souboru tvoří muži, průměrný věk souboru je 62let, ve většině případů byla indikací stabilní angina pectoris. Hodnotili jsme úspěšnost implantace bifurkačního stentu s ohledem na charakteristiky intervenované léze. Sledovanými parametry byla též celková doba procedury, skiaskopický čas procedury a výskyt procedurálních a následných komplikací. Byl též hodnocen výskyt angiografické in-segment restenózy pomocí kvantitativní koronární angiografie 6 měsíců po implantaci bifurkačního stentu.
Výsledky Primární úspěšnost implantace stentu byla 95% a výskyt závažných akutních komplikací jsme nezaznamenali. Jako jednoznačně obtížnější jsme detekovali provedení intervence u nemocných s přítomnými kalcifikacemi věnčitých tepen. Střednědobé sledování souboru i nadále probíhá a jeho výsledky budou prezentovány při prezentaci sdělení na sjezdu ČKS.
Závěr: Podle našich zkušeností lze bezpečně dosáhnout velmi dobrých akutních
výsledků intervence bifurkačních stenóz použitím stentu Tryton v kombinaci
s lékovým stentem. Příznivá jsou rovněž předběžná data ze střednědobého
klinického a angiografického sledování.