Úvod: Zátěžová echokardiografie se v posledních letech indikuje nejen k zjištění poruch kinetiky, ale nově se zaměřuje i na hodnocení hemodynamických změn při zátěži. Nejčastější indikace k tomuto vyšetření je námahová dušnost, hraniční indikace k operaci chlopenních vad, detekce plicní hypertenze.
Cíl: zjistit význam hodnocení hemodynamických parametrů při dynamické zátěžové echokardiografii
Metodika : Dynamická zátěžová echokardiografie v polosedě na levém boku se vzrůstající zátěží. V průběhu celé zátěže se monitoruje EKG, TK, saturace O2, hemodynamické průtokové parametry ( E,A, gradienty, významnost regurgitace), poruchy kinetiky, známky plicní hypertenze ( PH).
Soubor pacientů a výsledky:
Ve sledovaném období bylo vyšetřeno zátěžovou echokardiografií s hodnocením hemodynamických parametrů 98 nemocných (58 žen, 38 mužů průměrný věk 56± 16 let ). 60 nemocných bylo odesláno pro dušnost , 18 nemocných s chlopenní vadou, 20 nemocných k posouzení plicní hypertenze
U nemocných odeslaných pro námahou dušnost byla zjištěna 3x lokalizovaná porucha kinetiky, 5x vzestup TK a PH, 3x vzestup PH u tromboembolického onemocnění , 5x porucha diastolické funkce, 3x pokles saturace O2, 2x ICHDK, 2x stimulace s asynchronními kontrakcemi, 28x jsme zjistili vznik PH. Jen u 16 nemocných byla při dalším vyšetření vysvětlena příčina vzniku PH.
U nemocných s chlopenní vadou byl při vyšetření u 8 nemocných test posuzován jako patologický ( 5x rozvoj PH, 1x zhoršení regurgitace, 2x porucha funkce LK)
U nemocných s podezřením na plicní hypertenzi byl u 8 nemocných test hodnocena jako pozitivní.
Závěr: dynamická zátěžová echokardiografie se sledováním hemodynamických parametrů v průběhu celé zátěže významně přispívá v zjištění příčiny námahové dušnosti . Pomáhá v rozhodování o operačním řešení chlopenních vad. Nejasný je význam tohoto vyšetření v diagnostice plicní hypertenze.