VLIV KREATININU A UREY NA ČASNOU MORTALITU U PACIENTŮ PO KARDIOCHIRURGICKÉ OPERACI

J. Choi-Širůčková, D. Zemánek, J. Burkert, M. Horáček, J. Veselka (Praha)
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský, XIV. Výroční sjezd ČKS

Úvod: Renální funce jsou známým rizikovým faktorem pro přežívání pacientů po kardiochirurgickém výkonu. Standardně se k jejich hodnocení používá hladina sérového kreatininu a s větší nepřesností i urey. Hladina urey je totiž ovlivňována nejen renální funkcí, ale řadou dalších faktorů.
Metodika: Retrospektivně jsme analyzovali časnou (30-denní) mortalitu u pacientů, kteří podstoupili kardiochirurgickou operaci v naší nemocnici v době od 1.1.2005 do 30.6.2005. U těchto nemocných jsme chtěli spočítat operační riziko (pomocí vzorce EUROSCORE) a sledovali další faktory (kreatinin, ureu, věk, systolickou funkci levé komory, diabetes mellitus, hladinu celkové bílkoviny, albumin a CRP) ve vztahu k mortalitě.
Výsledky: V sledovaném období bylo v naší nemocnici provedeno celkem 246 operací srdce a hrudní aorty. Během 30 dní zemřelo 25 pacientů (t.j. 10,2%). Nejtěsnější závislost jsme našli pro EUROSCORE, ale statisticky významně se tyto skupiny lišily i pro věk, kreatinin i ureu. U přeživších pacientů byla hodnota EUROSCORE 4,85, průměrný věk 63,6, sérová hladina kreatininu 103,2 a urey 6,3. U zemřelých byly tyto hodnoty – EUROSCORE 9,12, věk 72,5, kreatinin 137,6 a urea 9,54. Hladina statistické významnosti byla pro EUROSCORE p<0.001, pro věk a ureu p<0.005 a pro kreatinin p<0.05.
Závěr: Naše práce potvrdila předpoklad, že zvýšená hladina kreatininu a urey je důležitým rizikovým faktorem pro časnou kardiovaskulární mortalitu. Vztah mezi ureou a mortalitou byl dokonce těsnější než s kreatininem. Renální funkce je sice obsažena v programu EUROSCORE, ale z naších výsledků vyplývá, že znalost přesné hodnoty nám umožňuje v hraničních případech lépe diferencovat.