Úvod:
Pravostranná srdeční katetrizace je základní invazivní metoda sloužící k měření tlaků v pravostranných srdečních oddílech. Důležitou součástí tohoto výkonu je i možnost měření srdečního výdeje.
Cíl:
Cílem přednášky je připomenout význam pravostranné srdeční katetrizace, popsat její výhody i nevýhody a srovnat ji s dalšími metodami sloužícími k měření hemodynamických parametrů.
Metody:
Při pravostranné srdeční katetrizaci zavádíme balónkový Swan-Ganzův katetr cestou centrální žíly postupně do pravé síně, pravé komory a plicnice s možností záznamu tlaků v těchto oddílech. Po nafouknutí balónku a zaklínění katetru ve větvích plicnice získáme také tlak v plicních kapilárách, který je většinou totožný s tlakem v levé síni. Pokud je katetr vybaven termistorem, lze po vstříknutí určitého množství ledového roztoku do pravé síně ze změn teploty protékající krve odvodit aktuální srdeční výdej. Swan-Ganzův katetr může sloužit také k odběru krevních vzorků z různých srdečních oddílů, aplikaci infúzí a léků.
Závěr:
Pravostranná srdeční katetrizace je metoda, která zůstává nedílnou součástí péče o nemocné zejména v kardiologické intenzivní péči. Napomáhá v určení příčiny a závažnosti srdečního selhávání a zároveň dovoluje okamžité hodnocení léčby.