Ve své práci se věnuji problematice kvality života pacientů s chronickým srdečním selháním. Cílem bylo zjistit zda pacienti s tímto chronickým onemocněním znají doporučená režimová opatření, jaký je jejich postoj k dodržování režimových opatření a jakou mají kvalitu života.
Výzkumné šetření probíhalo ve specializované ambulanci pro pacienty s chronickým srdečním selháním ve Fakultní nemocnici Olomouc, I. Interní kliniky – kardiologické.
Byl proveden kvantitativní výzkum pomocí dotazníků – EQ - 5D, EQ VAS, „Modifikovaný Minnesotský dotazník kvality života – Život se srdečním selháním“.
Vyhodnocením výsledků bylo zjištěno, že pacienti s chronickým srdečním selháním, kteří dodržují doporučená režimová opatření se nachází v dlouhodobě dobrém a stabilizovaném stavu. A proto u nich není nutná hospitalizace z důvodu zhoršení jejich chronického onemocnění.
Dotazník EQ – 5D a EQ VAS hodnotí aktuální stav, kvalitu života pacienta s chronickým srdečním selháním v den ambulantní kontroly. Z odpovědí respondentů bylo zjištěno, že se v daný den nacházeli v aktuálně dobrém stavu.
„Modifikovaný Minnesotský dotazník kvality života – Život se srdečním selháním“ mi pomohl zjistit jaká je kvalita života respondentů v posledním měsíci. Velký vliv na kvalitu života má fyzická a emocionální složka.
Předpokladem úspěchu léčby chronického srdečního selhání je vzájemná důvěra mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Je třeba klást důraz na prevenci, kterou je v případě civilizačních chorob především zdravý životní styl. Je důležité diskutovat s pacienty a jejich blízkými o možnostech další léčby a správně zvolenou komunikací posilovat jejich důvěru v účinnost léčby.
V praxi je důležité stále zlepšovat edukační program – aktivní spolupráce zdravotníků, pacientů a jejich blízkých, holistický přístup, self – managment.