Úvod: Katetrizace femorální žíly/tepny je základním přístupem při provádění výkonů v elektrofyziologii. U malé části nemocných však může dojít po výkonu k rozvoji krvácení, pseudoaneurysmatu či arterio-venosní píštěle. Cílem naší práce je popsat naše zkušenosti s ultrazvukově vedenou punkcí cév.
Metody: Ultrazvukově vedenou punkci femorálních cév jsme použili u 82 pacientů podstupujících ablaci fibrilace síní. K vyšetření cévního svazku v třísle používáme lineární typ vaskulární sondy. Jedná se o typ sondy, kterou tvoří řada rovnoběžných měničů a obraz má tvar obdélníku. Lineární sondy se typicky používají k vyšetření povrchových orgánu, proto jsou obvykle konstruovány na vyšší zobrazovací frekvence. K hodnocení anatomických poměrů cévního svazku v třísle se používá dvourozměrný ultrazvukový obraz (B-mód) a barevné mapování krevního toku (CFM – Colour flow mapping). Můžeme použít příčné nebo podélné ultrazvukové zobrazení.
Výsledky:Ultrazvukově vedená punkce byla úspěšná u všech nemocných. U 2 pacientů byla po výkonu zaznamenána lokální komplikace (1x AV píštěl, 1x krvácení s poklesem hemoglobinu).
Závěr: Punkce cév vedená pomocí ultrazvukové vaskulární sondy umožňuje výběr nejvhodnějšího místa punkce stehenní žíly/tepny. Její použití se jeví jako vhodné v anatomicky obtížných případech a je spojena s nízkým rizikem lokálních komplikací.