Úvod: V posledních letech se v katetrizační léčbě arytmií čím dál více využívá mapovacích systémů. Mezi jejich hlavní výhody patří možnost vytvořit anatomickou mapu daného srdečního oddílu a tím snížit potřebnou radiační čas. Dále je možno pomocí těchto systémů vytvářet jak aktivační tak voltážovou mapu, a díky tomu získat větší představu o původu léčené arytmie.
Soubor a metodika: Na našem pracovišti bylo v roce 2015 provedeno pomocí mapovacích systémů 518 výkonů. Nejčastěji používaným systémem bylo Carto 3 od Biosense Webster (486 výkonů), dále systém EnSite Velocity od St. Jude Medical (27 výkonů) a od srpna pak i systém Rhythmia od Boston Scientific. Systém Rhythmia používá pro lokalizaci katetru v srdci jednak magnetické pole vytvářené generátorem pod operačním stolem, které je snímáno magnetickým senzorem v mapovacím katetru. A dále impedanční technologii, která se používá k lokalizaci katetrů, které nejsou vybaveny magnetickým senzorem. K tomu se používají malé proudy generovaný mezi povrchovými EKG elektrodami a referenční elektrodou umístěnou na zádech pacienta. Systém je dále vybaven multipolárním mapovacím katetrem IntellaMap Orion, který má 64 elektrod, z nichž je možné v jeden okamžik zaznamenat jak voltáž, tak časnost signálu v daném místě. Výsledky: Pomocí tohoto systému bylo u nás provedeno 5 ablačních výkonů. 3 z nich byly diagnostická potvrzení typického flutteru pomocí propagační mapy a následovná izolace trikuspidálního istmu, a 2 izolace plicních žil s vytvořením voltážové mapy.
Závěr: Z našich prvních zkušeností se systémem Rhythmia vyplívá, že je pomocí tohoto systému možné efektivně provádět diagnostické a ablační výkony. Velkou výhodou tohoto systému pak je katetr IntellaMap Orion, pomocí něhož je možné velmi rychle vytvořit aktivační mapu tachykardie a tak zkrátit i dobu celého výkonu.