Při podezření na koronární ischémii jsou elevace úseku ST nebo akutně vzniklá blokáda levého raménka indikací k invazivnímu vyšetření koronárního řečiště. Včasná revaskularizace může zachránit živý myokard a snížit rozsah poškození. Kardiolog se musí rozhodovat rychle.
V posledních letech přibývá prací o časné repolarizaci. Je to 50 let známá fyziologická varianta EKG, u nás od sedmdesátých let. Je to zvýšení úseku ST od junkce na sestupném rameni kmitu R, které přechází ve vysokou vlnu T. Vyskytuje se u mladších mužů v 0,6% až 10%.Může být mylně považována za obraz akutní ischémie.
Je uvedena kazuistika 48letého lékaře, aktivního maratónce, který měl přechodný čtvrthodinový tlak v epigastriu. Na EKG byla blokáda pravého raménka a elevace úseku ST ve V3-V5. Akutně provedená koronarografie, indikátorové enzymy, laboratorní screening a virologie byly zcela normální. Dále bylo vyšetřeno 576 zdravých mužů a žen, většinou tělesně aktivních, sportovců, studentů a dárců krve. Po podrobné anamnéze následovala antropometrie se stanovením podílu tuku měřením kožních řas a ergometrie do maxima. Odchylky ST byly odečteny z počítačového záznamu.
Časná repolarizace se vyskytla u 40% probandů, byla častější u mužů než u žen v poměru 6:1. Nejčastěji se vyskytla u mladších, zdatných a štíhlých osob s malým podílem tělesného tuku. Časná repolarizace mizí při tělesné námaze.Může ji zrušit podání isoproterenolu. Při pochybách doporučují autoři akutní echo srdce se zaměřením na pohyblivost stěn levé komory.