NEUROSTIMULACE V LÉČBĚ REFRAKTERNÍ ANGINY PECTORIS

E. Kronusova, K. Holdová (Praha)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XIV. arytmologické sympozium

Úvod:
U nemocných s vysokým stupněm reverzibilní ischemie myokardu, kdy již není indikována nebo je technicky neschůdná revaskularizace myokardu je v posledních letech možné provádět také neurostimulační výkon (spinal cord stimulation - SCS). Míšní stimulace je tedy symptomatická léčba refrakterní anginy pectoris (AP), kde hlavním cílem je odstranit vnímání stenokardií, které zhoršují kvalitu života u řady nemocných.
Metodika:
V tomto sdělení popisujeme způsob provedení míšní stimulace na našem pracovišti. Vlastní výkon je prováděn neurochirurgem za asistence kardiologa, který pak nemocné sleduje v ambulanci. Metoda závisí v zavedení stimulační elektrody do epidurálního prostoru, punkce se provádí v oblasti obratlových těl Th4, distální konec elektrody do výše obratlových těl C7 – Th1. Princip spočívá ve spinální stimulaci silných A vláken, která mají nízký stimulační práh a jejich dráždění zabraňuje tenkým C vláknům v přenosu bolestivých podnětů. Neurostimulace je nemocnými vnímána jako parestezie a je nutné, aby její projekce byla topograficky shodná s vnímáním bolesti během AP.
Výsledky:
Stimulaci jsme provedli u 17 nemocných (13 mužů, 4 ženy) s průměrným věkem 60 let s dobrou výkonností LK (EF LK 54%). Výrazně klesl počet aplikací nitrátů (NTG) během dne, celkem 15 nemocných se vrátilo k normální fyzické aktivitě, v případě 2 nemocných bylo i nadále nutné aplikovat sublinquální NTG. Dva nemocní v souboru zemřeli (1x CMP, 1x srdeční selhání).
Závěr:
V našem limitovaném souboru nemocných jsme prokázali výrazné klinické zlepšení po provedené SCS se zlepšením funkční klasifikace a poklesem nutnosti užívat NTG. Naše výsledky přesvědčivě dokumentují výrazný ústup vnímání AP u nemocných s dobrou reakcí na neurostimulační léčbu a lze ji považovat tedy za alternativu postupu u refrakterní AP.