Úvod:
Ablací konvenčních arytmií řešených v komplexních kardiovaskulárních centrech ubývá. Tyto arytmie bývají z větší části řešeny v menších centrech a arytmie typu AVRT, AVNRT, případně v indikovaných situacích flutteru síní jsou řešeny nefarmakologickou cestou jako metodou první volby
Soubor nemocných a metodika:
Na našem pracovišti bylo v roce 2014-8/2016 provedeno 118 ablací přídatné dráhy. Dále bylo provedeno 333 ablací pomalé dráhy pro AVNRT. Samostatná ablace flutteru síní ( mimo případů ablace spojené s fibrilací síní ) bylo provedeno u 238 nemocných. Do pojmu konvenčních ablací se zařazuje také neselektivní ablace AV junkce, která byla na našem pracovišti realizována ve 100 případech. Výhradně se jednalo o nemocné s implantovaným biventrikulárním stimulačním nebo defibrilačním systémem, k upřednostnění resynchronizace. V malém počtu případů se jednalo o nemocné s dále již jinak neřešitelnou fibrilací síní, často po opakovaných ablačních výkonech v levé síní a komplexním nálezem. Ve svém sdělení předložíme i některé zajímavé nálezy z naší praxe.
Výsledky a závěr:
Akutní úspěšnost ablace konvenčních arytmií na našem pracovišti činí více než 98%. Nezaznamenali jsme žádnou závažnou komplikaci a opakování výkonu bylo potřeba několika málo procentech případů. Naše výsledky se neliší od literárně udávaných dat.