Úvod
Podpora katetrových ablací fibrilace síní 3D modely levé síně (LS) z CT a 3D rotační angiografie (3DRA) dat je v současnosti běžná praxe. Obě metody umožňují zobrazit polohu jícnu vůči LS. Dle dostupných dat je poloha jícnu vůči LS v dlouhodobém horizontu značně variabilní.
Metody
V období 9/2011 - 8/2012 bylo provedeno vyšetření 3DRA levé síně a CT srdce u 56 pacientů. 3DRA levé síně a jícnu bylo provedeno během výkonu pomocí angiolinky Philips Alura FD 10. CT srdce bylo provedeno ambulantně v období před katetrovou ablací pomocí CT GE Lightspeed VCT 64 standardním nongated protokolem. 3D modely z CT i 3DRA dat byly segmentovány na téže pracovní stanici EP Navigator V 3.2. U CT i 3DRA byly z 3D modelu stanoveny polohy jícnu vůči levé síni. Bylo hodnoceno pět poloh A – E v pořadí od levostranných plicních žil (PŽ) k pravostranným PŽ. Statisticky jsme srovnali jednak jednotlivé polohy jícnu vůči LS z CT dat a z 3DRA dat a jednak změnu polohy jícnu mezi CT a 3DRA modelem u každého pacienta.
Výsledky
Statisticky nejčastější poloha jícnu u 3DRA modelů byla ve skupině C (n=21), u CT modelů ve skupině B (n=26), statisticky nejméně častá poloha u 3DRA i CT modelů byla ve skupině E (n=1 resp. n=3). Časový odstup CT a 3DRA vyšetření byl průměrně 20 dní. Max. posun jícnu byl o 3 polohy (z B do E), průměrný posun jícnu byl o 0,857 polohy. Posun jícnu mezi CT a 3DRA modelem o 1 polohu byl v 44,6%, o 2 polohy v 17,9%, o 3 polohy v 1,8%. Mezi rozložením poloh jícnu z 3DRA a CT nebyla nalezena statistická korelace.
Závěr
Nejčastější poloha jícnu vůči LS je za střední a levou částí zadní stěny LS. Nejméně častá poloha je za pravostrannými plicními žilami. V horizontu týdnů dochází k významné změně polohy jícnu vůči LS. Zobrazení jícnu ambulantně před ablací neodráží aktuální polohu jícnu během výkonu.