VÝZNAM ENDOMYOKARDIÁLNÍ BIOPSIE V DETEKCI PŘÍČIN DYSFUNKCE LEVÉ KOMORY SRDEČNÍ NEISCHEMICKÉ ETIOLOGIE.

R. Aiglová, M. Táborský, T. Tichý (Olomouc)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský, XXIV. výroční sjezd ČKS

Úvod: Náhlý pokles systolické funkce levé komory (LK) srdeční po vyloučení ischemické etiologie vyžaduje precizní diferenciální diagnostiku s cílem stanovení individuálního terapeutického postupu.
Cíl: Posoudit význam endomyokardiální biopsie v rámci diferenciální diagnostiky myokardiálního postižení neischemické etiologie.
Soubor a metodika: Screenováno bylo 297 konsekutivních pacientů přijatých na I. IKK v roce 2015 pro neischemickou nově zjištěnou dysfunkci LK. U všech byla provedena selektivní koronarografie s negativním nálezem. Do studie bylo zavzato 105 pacientů ( 73 mužů, 32 žen, průměrný věk 45 ± 21 let) s pozitivitou troponinu (hscTn: 59 +27 ng/l), kteří byli randomizováni 1:1 ke konzervativnímu postupu a k provedení endomyokardiální biopsie (EMB) U 52 pacientů byla provedena transfemorální cestou EMB a následně histologicky hodnocena.
Výsledky: Průměrný počet odebraných vzorků byl 4,6±1,2 , z komplikací pouze u 3 nemocných hematom v třísle (5,9 %), bez nutnosti intervence, žádný hemoperikard či jiná závažná komplikace. V souboru 52 nemocných byla jednoznačně histologicky prokázána myokarditida u 38 (73 %) - typický nález – viz obr. 1. U 1 pacienta detekována velkobuněčná myokarditis s následnou specifikou léčbou, indikací LVAD a HTx ( obr.2). U 14 nemocných myokarditida nebyla prokázána ( 27 %), resp. histologický nález byl nespecifický a nesvědčil pro akutní zánětlivé změny.
Závěr: Endomyokardiální biopsie je zásadní vyšetřovací metodou v diferenciální diagnostice pacientů s nově vzniklou neischemickou dysfunkcí levé komory srdeční, která přispěje ke stanovení definitivní diagnózy akutní myokarditidy, resp. dilatační kardiomyopatie a event. dalších příčin spolu s možností zahájení individualizované terapie.