Úvod: Na našem pracovišti bylo v letech 1992-2015 provedeno více než 2500 extrakcí. Převážně jsou indikováni nemocní z důvodu infekce systému.V posledních 9 letech byl tento výkon a příprava na něj standardizována dle doporučení. Ve svém sdělení se věnujeme extrakcím stimulačních elektrod, které byly implantovány před 24 měsíci a více a extrakci defibrilačních elektrod implantovaných před 6 a více měsíci.
Soubor nemocných a metodika:U nemocných, kteří splňují časová kriteria pro rizikovou extrakci elektrod provádíme tento výkon buď v celkové anestezii, nebo v hluboké analgosedaci. Nemocní jsou přijímání k hospitalizaci den před výkonem, jsou provedeny laboratorní testy krve, mikrobiologické odběry k určení etiologického agens infekce systému.Před výkonem je provedena příprava operačního pole.Po výkonu je u nemocných ošetřována operační rána standardním způsobem. Dále je pokračováno v ATB terapii, dle výsledku mikrobiologického vyšetření.
Z provedených extrakcí bylo více než 2000 stimulačních elektrod, menšina defibrilačních elektrod. Úspěšnost byla 80 -97%. V letech 1992-2005 jsme měli k disposici mechanické extraktory,dále od 2005 RF extraktor Perfecta a v r. 2009 přibyl laserový extraktor Spectranetics.
Závěr:Z celkového počtu extrahovaných elektrod bylo úspěšně dokončena úplná extrakce u více než 88% elektrod. Stáří extrahovaných elektrod bylo od 2 do 27 let. U 4 nemocných byl výkon komplikován nutností akutní kadiochirurgické revize, v jednom případě došlo k úmrtí. V 6 případech byla pro extrémní rizikovost extrakce přerušena a nemocný byl elektivně transportován na KCH sál a výkon byl dokončen kardiochirurgicky. Při dodržení všech bezpečnostních opatření, správné předoperační přípravy a pečlivého pooperačního ošetřování se jedná o únosnou míru rizika tohoto výkonu, který je prováděn často jako operace z vitální indikace.