Syndrom Churg-Straussové (alergická granulomatóza, CSS) byl poprvé popsán v roce 1951 Jakobem Churgem a Lotte Strauss. Tento syndrom byl diagnostikován na základě astmatu, eosinofilie, teploty a vaskulitidy jiných orgánů.
Etiologie tohoto onemocnění není zřejmá. Manifestuje se obvykle ve středním věku bez rozdílu pohlaví.
56-letá pacientka s anamnézou asthma bronchiale byla pro zhoršení dušnosti vyšetřena v interní ambulanci, kde byl echokardiograficky zjištěn cirkulární perikardiální výpotek s maximem 8 mm za volnou stěnou pravé komory. Pacientka byla uložena na monitorované lůžko intermediální jednotky k diferenciální diagnóze perikardiálního výpotku a léčbě zhoršených dechových obtíží při astma bronchiale. Vstupně nebyly přítomny klinické ani echokardiografické známky tamponády. Pro úporné bolesti levého předloktí charakteru parestézií, poruchy citlivost a snížení svalové síly jí byl podáván tramadol, který neměl výraznější analgetický efekt, proto byl do kombinace podán metamizol (Algifen). Po aplikaci tohoto léku došlo k výraznému bronchospasmu, který si vyžádal orotracheální inkubaci a řízenou ventilaci. Po připojení k ventilátoru se objevily echokardiografické známky tamponády srdce. Pacientka byla hemodynamicky stabilizována, zaléčena protialergickou terapií a po 8 hodinách extubována.
Eosinofilie v krevním obraze, astmatické obtíže a monoeneuropatie nás vedly k podezření na CSS. Provedené HRCT také ukazovalo tímto směrem. Doplněná bronchoalveolární laváž tuto diagnózu potvrdila.
Touto kasuistikou chceme přiblížit zřídka se vyskytující vaskulitidu, která má také projevy postižení srdce a kardiologie může být prvním oddělením, kam se pacient dostane se svými potížemi. Dále bychom chtěli upozornit na chování perikardiálního výpotku při umělé plicní ventilaci, přístup k jeho léčbě a zásady správného načasování punkce perikardiálního výpotku.