Úvod: Výsledky katetrizační radiofrekvenční ablace „neadekvátní“ sinusové tachykardie(IST) jsou suboptimální s dlouhodobou úspěšností 23-66%. V našem centru jsme provedli u 5 pacientů epikardiální RF ablaci s využitím 3D elektroanatomického mapování. Cílem bylo posoudit dlouhodobou efektivitu a bezpečnost výkonu.
Metoda:5 pacientů(1xmuž, prům věku 39±10 let) s normálním echokardiografickým nálezem a limitujícími symptomy farmakorezistentní IST.V epidurální anestezii bylo provedeno endokardiální a epikardiální 3D mapování. Cílem ablace byla epikardiální oblast nejčasnější sinusové aktivace s využitím isoprenalinového testu. Epikardiální aktivace jednoznačně předcházela endokardiální aktivaci. Výsledky: Srdeční frekvence byla v klidu před ablací 103-150/min (průměr 122±14) a v klidu po ablaci 63-100 (průměr 84±12). Počet epikardiálních aplikací byl 2-4(průměr 3) a průměrný čas procedury 96-155min (průměr 134±13 min).V dlouhodobém horizontu bylo dosaženo u 3 pacientů uspokojivého stavu (bez přítomnosti parox palpitací, prům. klidová TF 53-85, průměr 68±11/min) z nichž u jednoho pacienta byl 4měsíce po výkonu pro chronotropní inkompetenci (max. TF 75/min na vrcholu zátěže 150W) implantován dvoudutinový kardiostimulátor.Zbývající 2 pacienti měli v dlouhodobém horizontu jen parciálně uspokojivý efekt epikardiální ablace, kdy průměrná klidová TF klesla ze 103 na 85/min resp. 117 na 85/min, nicméně perzistují limitující palpitace s nárůsty TF nad 140/min.
U žádného pacienta nebyl poškozen brániční nerv ani stenozována horní dutá žíla.
Závěr: Epikardiální ablace neadekvátní sinusové tachykardie je relativně bezpečná. K docílení požadovaného poklesu tepové frekvence postačovalo překvapivě nízké množství RF aplikací ve srovnání s konvenční endokardiální ablací. Výsledky našeho souboru se jeví slibné s přihlédnutím k učební křivce a malému počtu pacientů.