Úvod. Možnou komplikací akutní koronarografie a přímé koronární angioplastiky (PCI) jsou embolizace do systémového řečiště včetně splanchnických tepen. Mortalita poznané a včas léčené příhody (tj. bez infarzace tkáně) je nízká; v opačném případě se blíží 70-90%.
Kazuistika. 59-ti letý muž (diabetik II. typu s těžkou smíšenou hyperlipoproteinémií a dnavou artropatií v anamnéze) byl přijat na koronární jednotku pro akutní STE AIM inferolaterálně (delay 10hodin), Killip I. Stav byl řešen přímou PCI ACD s implantací stentu. Po ukončení výkonu se u pacienta rozvíjí úporná bolest v epigastriu a pravém mezogastriu s další progresí, sugerující vaskulární břišní komplikaci. Při urgentním CT vyšetření břicha s kontrastem byl prokázán nástěnný trombus abdominální aorty pod odstupem renálních tepen a defekty náplně arteria mesenterica superior (AMS) pro pravý tračník a terminální ileum. Po konzultaci s chirurgem a invazivním radiologem bylo jako nejlepší alternativa zvoleno provedení lokální trombolýzy - katetrem podána Actilyse 30 mg frakcionovaně do větví AMS s promptním ústupem bolesti (při suboptimálním angiografickém nálezu). Následně bylo pokračováno v infuzi Fragminu. Další průběh hospitalizace byl příznivý - pacient bez známek infarzace střeva, postupně zatěžován stravou, rehabilituje chůzí. Kontrolní duplexní vyšetření detekuje normální arteriální tok v lumen AMS. Devátý den je pacient propuštěn do domácí péče.
Závěr, diskuze. Při náhlé bolesti břicha vzniklé v návaznosti na katetrizační výkon je nutné myslet na nekardiální cévní příhodu (trombóza, embolizace, disekce) a neodkladně zajistit další došetření - duplexní sonografii, kontrastní CT angiografii či přímo angiografické vyšetření. Některé příhody je pak možné dále řešit invazivními radiologickými technikami včetně podání selektivní trombolýzy (redukovaná dávka trombolytika) s dobrým efektem.