Perioperační radiofrekvenční (RF) ablace se stává rutinní metodou léčby fibrilace síní (FS) u pacientů indikovaných ke kardiochirurgickým zákrokům. Problémem v pooperačním sledování bývají symptomatické síňové arytmie.
Cílem studie je analyzovat srdeční rytmus u pacientů po chirurgické ablaci FS. Zaměřili jsme se na klinickou a elektrofyziologickou charakteristiku pacientů se symptomatickými tachyarytmiemi a jejich následnou léčbu.
Soubor a metodika: Od srpna 2000 do listopadu 2006 podstoupilo 415 pacientů (163 žen, průměrný věk 67,5 let) s chronickou nebo paroxyzmální FS ablaci v levé síni pomocí RF energie před náhradou chlopně a/nebo aortokoronárním bypassem. Pacienti se symptomatickou recidivující síňovou arytmií byli indikováni k elektrofyziologickému vyšetření (EFV) a elektroanatomickému mapování pomocí CARTO systému. V indikovaných případech byla provedena katetrizační ablace .
Výsledky: Pravidelná síňová tachyarytmie byla během sledování alespoň jedenkrát dokumentována u 62 pacientů (15% celého souboru) a byla většinou pouze přechodná.
U dvanácti pacientů (3%, 3 ženy) se symptomatickou arytmií bylo provedeno EFV. Pět pacientů mělo typický flutter síní, ve čtyřech případech byla dokumentována makroreentry tachykardie z levé síně. Ve dvou případech byla potvrzena postincizionální pravostranná síňová tachykardie. Jeden pacient měl mnohočetné arytmie. Všech 12 pacientů bylo úspěšně vyřešeno pomocí katetrizační RF ablace. Během 18 měsíčního sledování (rozmezí 2 – 48 měsíců) byli tito nemocní bez dokumentovaných arytmií.
Závěr: Pravidelné síňové arytmie jsou poměrně časté po chirurgické ablační léčbě. Většinou jsou pouze přechodné. Nejčastější arytmií vyžadující následnou katetrizační ablaci je flutter síní. Katetrizační ablace je dostupnou a efektivní metodou léčby i v případě levosíňových arytmií.