Úvod: Cílem studie byla analýza kardiovaskulárních parametrů během bicyklové ergometrie u bývalých onkologických pacientů a zdravých dětí a adolescentů.
Soubor a metodika: Vyšetřili jsme 19 pacientů ve věku 16,2 ± 2,2 let léčených v minulosti protinádorovou léčbou antracykliny (akutní lymfoblastická leukémie, 8,3±3,2 let po ukončení léčby) a 19 zdravých dětí. Kontroly byly náhodně vybrány ze souboru 60 zdravých dobrovolníků vyšetřených ve školách v Brně párovaně podle věku v poměru 1:1. Při testování na ergometru jsme použili stupňovanou zátěž v krocích po 25W/2min do vyčerpání. Analyzovali jsme klidové hodnoty ejekční frakce, systolického a diastolického krevního tlaku a tepové frekvence a tytéž parametry bezprostředně po ukončení testu současně s ukazateli zátěže (pVO2 v ml/min a pVO2 v ml/min/kg; maximální tolerovanou zátěž ve W a maximální tolerovanou zátěž ve W/kg). Dále byly stanoveny klidové hodnoty citlivosti baroreflexu stanovené spektrální metodou z pětiminutového záznamu krevního tlaku (Finapres) jako indexu autonomní regulace krevního tlaku (BRS, ms/mmHg; BRSf Hz/mmHg).
Výsledky: Skupiny pacientů a kontrol se nelišily ani v klidových hodnotách základních oběhových parametrů ani během zátěžového testu. Signifikantně se lišil rozptyl hodnot maximální tolerované zátěže a maximální tolerované zátěže na kg tělesné hmotnosti (p<0,05, F-test).
Závěr: Ačkoliv jsme nalezli rozdíl v rozptylu hodnot tolerované zátěže mezi pacienty a kontrolami, nenašli jsme rozdíly mezi průměry sledovaných hodnot. To ukazuje na skutečnost, že u většiny pacientů po prodělané léčbě antracykliny není ovlivněna fyzická výkonnost.
Podpořeno MSM 0021622402.