Úvod a cíl studie: Plicní endarterektomie (PEA) je léčebnou metodou volby u nemocných s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí (CTEPH). Úspěšná PEA vede k signifikantnímu poklesu, resp. normalizaci tlaků v plicnici a redukci velikosti původně dilatované pravé komory (PK). Cílem naší práce bylo posoudit vývoj některých echokardiografických parametrů funkce PK časně po provedení PEA.
Metody: Studijní skupinu tvořilo 19 nemocných s CTEPH (53±14 let, 15 mužů), kteří byli echokardiograficky vyšetřeni před a 1 měsíc po úspěšné PEA. Kromě posouzení systolického tlaku v plicnici (PASP) a end-diastolického rozměru PK (EDD PK) byly hodnoceny tyto parametry systolické funkce PK: frakční změna plochy PK (FAC PK) a amplituda systolického pohybu trikuspidálního anulu (TAPSE). Dále byl hodnocen Teiův index PK, který by měl odrážet její globální funkci.
Výsledky: Po PEA došlo k signifikantnímu poklesu PASP z 90±19mmHg na 34±17mmHg a významnému zmenšení PK EDD z 47±5mm na 30±6mm (vše p 0,001). Zároveň došlo k signifikantnímu zlepšení FAC PK z 0,22±0,09 na 0,34±0,01 a rovněž Teiův index významně vzrostl z 0,43±0,10 na 0,24±0,09 (vše p 0,001). V kontrastu s tím byl zaznamenán zřetelný pokles TAPSE z 14±3mm na 11±3mm (p 0,001).
Závěr: Studované echokardiografické parametry systolické funkce PK – FAC PK a TAPSE- vykazují odlišný vývoj časně po provedení PEA. Tento rozdíl je pravděpodobně podmíněn negativním vlivem kardiochirurgického výkonu vyžadujícího perikardiotomii na systolický pohyb trikuspidálního anulu. TAPSE se proto jeví jako nevhodný ukazatel systolické funkce PK u těchto nemocných. Zlepšení hodnot Teiova indexu by mohlo ukazovat na zlepšení globální funkce PK, diskutabilní je však ovlivnění tohoto parametru výraznou redukcí afterloadu PK po PEA.