HODNOCENÍ PROPUSTNOSTI MIKROVASKULÁRNÍHO PROSTORU (BLUSH) METODOU DENZOGRAFIE U AKUTNÍHO INFARKTU MYOKARDU LÉČENÉHO DIREKTNÍ PCI. POROVNÁNÍ S VÝVOJEM BIOCHEMICKÝCH MARKERŮ AIM

Ľ. Bunček, A. Herman, P. Šmoranc, I. Varvařovský, J. Matějka, V. Rozsíval, L. Steinhart (Pardubice, Hradec Králové)
Tématický okruh: Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský, XV. výroční sjezd ČKS

Propustnost mikrovaskulárního prostoru (BLUSH) oblasti levé a pravé koronární artérie lze hodnotit pomocí dilučních křivek průtoku kontrastní látky tkání. Vlastní hodnocení je prováděno pomocí software vyvinutého z výpočetního prostředí MATLAB-The Math Works Inc.  
K hodnocení byla zvolena základní projekční síť o rozměru 6x8  region of interest (ROI), která pokrývá plochu projekce celého příslušného koronárního řečiště. Propustnost se stanoví z poměru ROI s prokazatelnými dilučními křivkami k celkovému počtu ROI přehledné projekce ((počet ROI s dilučními křivkami/48)x100%).
Normální distribuce kvantitativně hodnocené BLUSH odpovídá zhruba Gaussovu rozložení: nemocné lze rozdělit do kvartil podle rozsahu počtu automaticky hodnocených ROI s hodnotitelnými dilučními křivkami (< 8 % - velmi nízká propustnost, nefunkční stav mikrovaskulárního řečiště, 8-20% - významné poškození mikrovaskulárního řečiště, 20-35% - mírné poškození a  >35% - minimální poškození mikrovaskulárního řečiště).
Autoři popisují soubor 40 nemocných léčených přímou PCI pro akutní STE infarkt myokardu. Kvantitativní hodnota myokardiální perfúze je porovnávána s rychlostí ústupu ST elevací na EKG a velikostí infarktu myokardu dle biochemických markerů (TnI, CK, CK-MB, hsCRP) v intervalech:  při přijetí, po provedení intervence, za 6 a 12 hod. po intervenci. Součástí hodnocení angiografického nálezu byl počet postižených cév a hodnocení TIMI průtoku před a po provedení intervence, hodnocení ejekční frakce, mitrální regurgitace a vlastní hodnocení BLUSH po provedení intervence.

Závěr: Hodnocení propustnosti mikrovaskulárního řečiště metodou  digitální denzografie v porovnání s vývojem biochemických markerů AIM poskytuje nové informace o závažnosti poškození myokardu levé komory srdeční u nemocných s AIM léčených dPCI.