TRANSRADIÁLNÍ PCI: SROVNÁNÍ 5F A 6F INSTRUMENTÁRIA S OHLEDEM NA POSTPROCEDURÁLNÍ PRŮCHODNOST RADIÁLNÍ TEPNY

J. Indrák, D. Indráková, M. Branny, J. Černý, A. Vodzinská, I. Nykl, J. Januška, D. Kučera (Třinec)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XV. výroční sjezd ČKS

Cíl práce: Ověřit předpokládanou reversní závislost mezi kalibrem instrumentária použitého při transradiální PCI a pravděpodobností postprocedurální průchodnosti radiální tepny.

Soubor a metodika: V roce 2006 bylo na katetrisačním pracovišti Kardiocentra Třinec provedeno 4757 koronárních katetrisací, z toho 1867 transradiálně (39,2%). Za stejné období bylo provedeno 1787 PCI, z toho 752 transradiálně (42,1%). U 40% pacientů v různém časovém odstupu po transradiální PCI (v průměru po jednom měsíci) bylo rutinně provedeno palpační (jakožto isolované jen výjimečně) a doplerovské (ve většině případů) stanovení postprocedurální průchodnosti radiální tepny. Byla zkoumána závislost pravděpodobnosti postprocedurální patence/okluse na různých vstupních parametrech, mimo jiné na kalibru použitého instrumentária (5F vs 6F). Nerandomizované, prospektivní hodnocení, statistická analysa.

Výsledky: K datu 15.1.2007 byla provedena analysa u 301 pacienta. K tomuto datu byl nalezen následující výskyt postprocedurální okluse radiální tepny: celkově 10,96% (33/301), resp. pro instrumentárium 5F 10,38% (22/212), resp. pro instrumentárium 6F 12,36% (11/89). Všechny okluse jsou asymptomatické a kompensované kolaterálním oběhem. Sběr dat bude i nadále pokračovat (plán do konce dubna 2007) a konečná analysa bude presentována v květnové versi sdělení.

Závěr: Zjistili jsme trend nepřímé závislosti mezi velikostí instrumentária a postprocedurální průchodností radiální tepny. Bylo by pravděpodobně užitečné verifikovat tento výsledek randomizovanou studií.