Úvod: Prolaps mitrální chlopně (PMCH) se dělí na primární a sekundární. Primární PMCH se vyskytuje jako familiární, nefamiliární nebo spojený s dědičnými chorobami pojivové tkáně, například Marfanovým syndromem. Sekundární PMCH je podmíněn zmenšením dutiny levé komory, ischemickou dysfunkcí papilárních svalů nebo rupturou šlašinky. Popisujeme vzácný případ prolapsu vzniklého jako komplikace infekční endokarditidy.
Popis případu: šedesátičtyřletý muž byl hospitalizován pro septický stav 5 měsíců po cholecystektomii a choledochojejunoanastomóze pro stenózu distálního choledochu s obstrukčním ikterem. Pooperační průběh byl komplikován akutní pankreatitidou se vznikem objemné pseudocysty. Echokardiograficky byl zjištěn prolaps zadního cípu mitrální chlopně s významnou mitrální regurgitací a počínající dilatací levé komory. Nemocný byl indikován k plastice mitrální chlopně. Peroperačně bylo nalezeno aneuryzma zadního cípu mitrální chlopně se dvěma perforacemi. V anamnéze nebylo nic, co by ukazovalo na přítomnost PMCH v předchorobí. Pacient měl sníženou imunitu při komplikovaném průběhu pankreatitidy. Echokardiografické vyšetření, především transezofageální zobrazilo normální morfologii cípů chlopně i šlašinek až na oblast scalopu P3. Komisurální prolaps byl tvořen lokalizovaným vyklenutím se ztenčením stěny, se závažnou mitrální regurgitací s asymetrickým proudem krve. Obraz myxomatózní degenerace cípu zcela chyběl.
Závěr: Odlišení sekundárního PMCH, který vznikne jako komplikace infekční endokarditidy, od primárního PMCH, na který nasedne infekční endokarditida, je obtížné. Ke správné diagnóze může napomoci němá anamnesa ve smyslu přítomnosti PMCH, atypická lokalizace prolapsu a nález ztenčení chlopně v místě prolapsu místo obvyklého ztluštění. Přínosem by mohla být také trojrozměrná echokardidografie.