Úvod : Koronární nemoc je obecně až příliš vnímána jako jen projev aterosklerosy (= AS).Proto nás někdy až překvapí pacienti (= pt ) s koronárními syndromy a patologii způsobenou neaterosklerotickými ( = non- AS ) příčinami koronární nemoci. Koronární intervence v těchto situacích mohou být oproti klasické AS příčině komplikovanější.
Cíl : V souboru pt vyšetřených koronarograficky (= SKG ) a v kontextu s literárními údaji upozornit na výskyt a základní klinickou problematiku non- AS koronárních patologii.
Soubor a metodika : Retrospektivní analýza souboru 9629 pt vyšetřených elektivně či akutně SKG v období 1/ 2005 - 12/ 2006 v Kardiocentru Třinec Podlesí.
Výsledky : Koronární nemoc či patologie zjištěna při SKG je minimálně v 95 % AS původu . Non - AS příčiny se vyskytují u zhruba 5 % pt a lze je rozdělit na 1/ vrozené koronární anomálie 2/ získané příčiny koronární nemoci.Vrozené koronární anomálie s výskytem u 0,5 % pt odeslaných k SKG můžeme dále dělit na ischemizující (klinicky nejzávažnější je anomální odstup ACS z ACD -výskyt u 0,08 ‰ SKG), potenciálně ischemizující (nejběžnější je myokardiální svalový můstek - u 8,5 %SKG), neischemizující (nejběžnější je anomální ústí RCX z ACD či pravého sinu - u 0,67 % SKG).Mezi získanými non- AS příčinami se vyskytují např.vaskulitidy (Takayasu), koronární disekce (spontánní, posttraumatické), iatrogenní poškození RCX po implantaci mitrálního ringu, embolizace do koronárních arterii , koronární aneurysma . Zcela specifickou jednotkou je Tako-tsubo kardiomyopatie.
Závěr: Non-aterosklerotické příčiny koronární nemoci či koronárních syndromů se vyskytují až u 5 % pt vyšetřených SKG . Některé mají závažný klinický význam. I velmi mladý člověk bez AS může být proto závažně koronárně nemocný . Přítomnost i prosté neischemizující vrozené koronární anomálie může komplikovat provádění PCI intervencí .