Cíl: Vytvořit prospektivní registr pacientů s akutním srdečním selháním, detailně charakterizovat populaci těchto pacientů a stanovit jejich krátkodobou prognózu.
Metodika: Prospektivně vedený registr po sobě jdoucích pacientů s akutním srdečním selháním (n=202, průměrný věk 7511 let, 51% mužů) hospitalizovaných na III.interní-kardiologické klinice 3. LF UK a FNKV.
Výsledky: Průměrná ejekční frakce jedinců s akutním srdečním selháním byla 3815%. 63 (31.2%) pacientů mělo zachovalou ejekční frakci (≥ 45%). Troponin I při přijetí byl zvýšený u 65 (32,1%) nemocných. Příčina akutního srdečního selhání byla rozdělena na základní onemocnění vedoucí k selhání a spouštěcí mechanismus, který vedl k akutnímu zhoršení (tabulka 1). Základním onemocněním byla ve většině příkladů ischemická choroba srdeční často doprovázená mitrální insuficiencí a hypertenzí. Mezi spouštěcími mechanismy dominovaly akutní koronární syndromy spolu s hypertenzí a poruchami rytmu, zejména tachyfibrilací síní (celkem 75.8% případů). Průměrná doba hospitalizace byla 7.26.6 dne, z toho na JIP 3.73.8 dne. Během hospitalizace zemřelo 40 (19,8%) nemocných.
Závěr: Akutní srdeční selhání přestavuje různorodou skupinu onemocnění a je charakterizované špatnou krátkodobou prognózou. Mezi nejčastější příčiny akutního srdečního selhání patří ischemická choroba srdeční spolu s mitrální insuficiencí, hypertenzí a tachyfibrilací síní.
Tabulka 1. Základní příčina (onemocnění) a vyvolávající příčina (spouštěcí mechanismus) akutního srdečního selhání.
Podpořeno VZ Univerzity Karlovy MSM 00 21620817