Cíl:Počet nemocných starších 70 let operovaných v mimotělním oběhu (MO) vzrůstá.Tito nemocní mají vyšší mortalitu i pooperační morbiditu.V současnosti jsou k dispozici nové technologie,které umožňují zlepšit systém MO.Jejich cena však nedovoluje standardní využití a jejich pozitivní účinek není v klinice zcela jasně prokázán.Cílem studie je ověřit jejich vliv na pooperační průběh.
Metoda:Sledovali jsme 18 po sobě jdoucích nemocných starších 70 let,operovaných pro ICHS.9 (S) bylo operováno za použití systému potaženého heparinem,centrifugální pumpy a leukodeplečního filtru.9 (N) bylo operováno za použití standardního MO.Analyzovali jsme různé demografické, předoperační,peroperační a pooperační údaje.
Výsledky:Skupiny se nelišily ve věku,tělesném povrchu,EF,trvání MO,uzávěru aorty svorkou, počtech bypassů,v pooperačních krevních ztrátách a potřebě transfuzí.Významně byla zkrácena délka pooperační ventilace (6±2 vs.14±10 hodin;p<0,05) ve skupině S.Vzestup počtu leukocytů po operaci byl významně nižší ve skupině S (6,6±0,7 na 8,5±2,1 vs. 6,6±1,6 na 11,05±3,1; p<0,05). Nebyl rozdíl v pooperačním poklesu počtu trombocytů.Žádný nemocný nezemřel.
Závěr:Naše výsledky zatím nepodporují předpoklad absolutní výhody zlepšených nad standardně používanými systémy MO.Pozorovali jsme významné zkrácení doby pooperační ventilace (důsledek snížení počtu aktivovaných leukocytů)?Nepotvrdili jsme ochranný efekt systému na trombocyty..Nebyl rozdíl v krevních ztrátách ani v potřebě pooperačních transfuzí. K definitivnímu rozhodnutí o možných výhodách nových systémů jsou nutná data od většího počtu nemocných.
Studie je podporována výzkumným záměrem Fakultní nemocnice Hradec Králové MZO 00179906.