Východiska a cíl :
Postižení srdce označované jako lymeská karditida (LK) v průběhu lymeské borreliózy (LB) se vyskytuje na rozdíl od postižení kůže, kloubů a nervového systému relativně vzácně, v evropských zemích činí < 4 % ze všech takto nemocných. Bezesporu však patří mezi diagnosticky nejsvízelnější. Zatímco co v USA je dle písemnictví převaha forem s dominancí AV blokád, v našich poměrech je jednoznačná převaha nemocných s projevy různě frekventních arytmií. Autoři sdělení věnovali pozornost formě, která patří mezi nejvzácnější projevy LK, totiž dilatační kardiomyopatii (DKMP). Cílem bylo objasnit etiologickou účast borreliové infekce na rozvoji DKMP, která je dosud předmětem kontroverzních názorů.
Metody a soubor nemocných :
Celkem bylo do studie zařazeno 33 nemocných s DKMP, z toho bylo 23 mužů a 10 žen s průměrným věkem 57,7 roku (rozmezí 24-76 let).
Při průkazu borreliové infekce (BI) byla u všech krevních vzorků byla použita metoda ELISA NRLB KC 90, ke konfirmaci metoda Western blot a následně průkaz DNK patogenní borrelie metodou PCR. Bioptický materiál byl vyšetřen elektronmikroskopicky s cílem průkazu spirochéty v myokardu.
Výsledky :
Pro nepřítomnost známek Bb vyřazeno ze studie celkem 16 nemocných.Do studie bylo zahrnuto celkem 17 nemocných, 4 ženy, 13 mužů s průměrným věkem 58 roků (rozmezí 43-76 let) u nichž byla prokázána přítomnost Bb průkazem DNA patogenních borrelií resp.elektronooptickým průkazem spirochét v bioptickém vzorku myokardu.
Závěr :
Nálezy získané v průběhu studie potvrdily, že BI se velmi pravděpodobně podílela na rozvoji dilatační kardiomyopatie.Lze postulovat, že ve většině případů šlo buď o inaparentní průběh LB či nedostatečně léčenou kožní formu této nemoci.
Klíčová slova : lymeská borrelióza, lymeská karditida, dilatační kardiomyopatie