Úvod: Izolaci plicních žil laserbalonem provádíme na našem pracovišti od r.2009, výkon je určen hlavně pro nemocné s paroxysmální fibrilací síní. Tato metoda má dostatečnou úspěšnost. Použití laserbalonu není spojeno s významnějšími komplikacemi. Uvádíme výsledky výkonů prováděných 4 roky, komplikace, výsledky dalšího sledování.
Soubor nemocných a metoda: Shrnujeme výsledky provedených izolací plicních žil s použitím laserového balonu v letech 2009-2013, kdy jsme léčili celkem 194 nemocných, izolovali jsme 698 plicních žil. Čas výkonu byl v průměru 226 minut a skia čas 20,4 min. U všech nemocných jsme se snažili výkon zjednodušit, prováděli jsme jednoduchou transseptální punkci, laserbalon byl zaveden k tomu určeným 15F zavaděčem. Stav izolace jsme v závěru výkonu ověřovali cirkulárním duodekapolárním katetrem. Všechny výkony byly prováděny pod kontrolou intrakardiálního echa (ICE). Kontrolovali jsme polohu balonu v ústí plicní žíly. Kontakt s tkání a přesná anatomie ústí plicní žíly jsou sledovatelné pomocí 2F endoskopu, zavedeného do vnitřního lumen katetru. Sledování nemocných bylo jednak klinické v ambulanci, kde jsme hodnotili přítomnost symptomů, popřípadě záchyt fibrilace síní v ambulanci, jednak jsme nemocné monitorovali alespoň jedenkrát 7 denním holterem, a dále 24 hodinovým holterovským monitoringem.
Výsledky a závěr: Kromě vysoké akutní úspěšnosti ( 99,2 % ) a při maximální 48 měsíčním sledování i dostatečnou střednědobou a dlouhodobou úspěšnost. 139 nemocných v ročním sledování vykazuje 82% úspěšnost, 66 nemocných v 24 měsíčním sledování 75%. 41 nemocných po 36 měsících 75% a 24 nemocných po 4 letech 75%. Zaznamenané komplikace svým počtem nepřevyšují obvyklé počty obvyklé pro izolaci plicních žil jinou metodou