SPECT MYOKARDU A DOBUTAMINOVÝ TEST

D. Nováková, R. Drozdková (Ostrava)
Tématický okruh: Nukleární kardiologie
Typ: Poster - sesterský, XXIII. výroční sjezd ČKS

Cíl:
Seznámit posluchače s provedením dobutaminové echokardiografie a SPECTu myokardu při jednodenním protokolu. Tyto podmínky vznikly v roce 1996, kdy bylo ve FN Ostrava vybudované detašované pracoviště KNM na interní klinice v těsné blízkosti oddělení funkční diagnostiky (od roku 2012 součástí kardiovaskulárního centra FNO).

Metodika:
Na pracovišti KNM je pacientovi zajištěn žilní vstup (flexibilní kanyla) k podání dobutaminu a k následné aplikaci radiofarmaka. Poté i s dokumentací je předán na funkční diagnostické oddělení. Kardiolog, který dobutaminovou ECHO provádí, určuje v průběhu infúze její rychlost. (postupné zvyšování dobutaminu - od 5-ti mg/kg/min. do 40 mg / kg/min). Při dosažení žádané zátěže lékař KNM provede aplikaci RF. Asi po ½ hodině je proveden na KNM gated SPECT myokardu. V případě patologického nálezu při zátěžové studii je pacient zván k vyšetření za klidových podmínek (s odstupem minimálně 24 hodin).

Výsledky:
Od roku 2006 do 2013 bylo vyšetřeno 185 pacientů indikovaných ke SPECTu myokardu a zátěžové echokardiografii po aplikaci dobutaminu. Z důvodu patologického či sporného nálezu při zátěžovém testu bylo 43 pacientů zváno ke klidovému SPECTu myokardu (28 mužů a 15 žen). Nálezy jak u SPECTu myokardu tak u zátěžové dobutaminové echokardiografie jsou shodné (33% pozitivních nálezů a 67% negativních nálezů).

Závěr:
Zátěžová echokardiografie po infuzním podání dobutaminu a následném provedení SPECTu myokardu jsou v dnešní době nejrozšířenějšími metodami jak při diagnostice ICHS, tak i ve stratifikaci rizika v hodnocení a stanovení prognózy a dalšího terapeutického postupu u pacientů s již známou diagnózou ICHS.