Úvod: Fibroelastom tvoří cca 10% primárních nádorů srdce, je třetím nejčastějším po myxomu a lipomu. Typicky se nachází na chlopních, především levého srdce, vzácně vyrůstá přímo z endokardu komor. Dominantně postihuje dospělou populaci, průměrný věk v době diagnózy je přibližně 60 let. Autoři prezentují kazuistický případ 52-letého muže s opakovanými kardioembolizačními příhodami do cerebrálních arterií, jejichž příčinou byl papilární fibroelastom, chirurgicky verifikovaný, vycházející z anterolaterální stěny levé komory, diagnostikovaný až při opakovaném echokardiografickém vyšetření.
Popis případu: 52-letý muž, dlouholetý kuřák, hospitalizován pro protrahovanou poruchu vědomí, jež byla vyhodnocena jako ekvivalent epilepsie a zavedení léčby valproátem. Na CT mozku byla popsána dvě ischemická ložiska v kůře pravé hemisféry. Při další hospitalizaci CT vyšetření prokázalo nová, mnohočetná ischemická ložiska ve kmeni i v obou hemisférách. Transthorakální echokardiografie odhalila patologický útvar v dutině levé komory. Byla zahájena antiagregační léčba a nemocný byl referován k dalšímu vyšetření na naše pracoviště. Zde byl transthorakální a jícnovou echokardiografií potvrzen nález kulovité, lehce mobilní patologické masy o velikosti cca 7x7mm v dutině normokinetické a nedilatované levé komory. Nemocný byl po doplnění potřebných předoperačních vyšetření indikován k chirurgickému řešení. Kardiochirurgem byl excidován kulovitý laločnatý tumor, histologicky byl verifikován papilární fibroelastom. Peroperační průběh byl nekomplikovaný, nemocný byl v dobrém stavu propuštěn domů. V současnosti je nemocný více než rok po kardiochirurgickém výkonu bez recidivy kardioembolizačních příhod.
Závěr: cílem sdělení je upozornit na nutnost pečlivého echokardiografického vyšetření u nemocných s cévními mozkovými příhodami nejasné etiologie, které může odhalit i vzácný zdroj kardioembolizmu, jakým je např. fibroelastom nacházející se v atypické lokalizaci.