Úvod: Embolizace do koronárních tepen je vzácnou příčinou akutního infaktu myokardu (AIM). Prevalence tohoto neaterosklerotického postižení koronárního řečiště není známa z důvodu velmi obtížné diagnostiky, zejména v akutním stavu. Lze ji odhadovat jako příčinu AIM u 2 až 4 % všech pacientů katetrizovaných pro AIM.
Soubor a metodika: Na našem pracovišti jsme v letech 2010-2013 stanovili diagnózu akutního infarktu myokardu embolizační etiologie na základě koronarografického nálezu u 28 pacientů. U 11 pacientů jsme se vzhledem k periferní lokalizaci trombu a stabilizovanému stavu rozhodli postupovat konzervativně. U zbylých pacientů byla provedena PCI (aspirace, POBA, implantace stentu). U těchto pacientů bylo pouze v 8 případech dosaženo optimálního výsledku - angiograficky průtok TIMI3 do periferie. U zbylých pacientů PCI nevedla ke změně angiografického nálezu. Co se týče pravděpodobné etiologie embolizačního AIM, jako jednoznačně nejčastějčí byla zjištěna fibrilace síní. Při pátrání po dalších příčinách pak PFO, trombus v oušku LS, fibroelastom Ao chlopně. U 6 pacientů zůstala etiologie nejasná.
Závěr: Naše sdělení retrospektivně analyzuje výskyt akutního infarktu embolizační etiologie jako vzácnou příčinu AIM, při které je PCI s nižší úspěšností než při klasické aterotrombotické etiologii AIM. Slibné se jeví zejména použití tromboaspirace v případech, kdy nejde o příliš periferní lokalizaci uzávěru neumožňující zavedení aspiračního katetru, a nebo by jeho zavedení bylo zatíženo vysokým rizikem komplikací. Důležité je na tuto entitu myslet s ohledem na určité odlišnosti v další diagnostice, léčbě a prevenci výskytu dalších embolizačních příhod.