INFIKOVANÝ TROMBUS V PRAVÉ SÍNI U PACIENTA S PERMANENTNÍM DIALYZAČNÍM KATETREM

V. Belanová, M. Gřiva (Salzburg, Austria, Zlín)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský, XXIII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Infekce jsou druhou nejčastější příčinou mortality u chronicky hemodialyzovaných pacientů. Dlouhodobá dialýza (HD) přes tunelizovaný katetr zvyšuje riziko rozvoje infekce a smrti ve srovnání s dialýzou s použitím AV fistuly. Vznik infikovaného trombu v pravé síni (PS) je vzácnou komplikací s vysokou mortalitou u pacientů s centrálním žilním katétrem nebo HD kanylou. Vyšší riziko vzniku této komplikace se vyskytuje v případě, že konec katétru zasahuje do PS. Optimálním postupem s nejmenším výskytem komplikací je kardiochirurgické odstranění infikovaného trombu.

Kazuistika: 36-letý pacient s chronickým selháním ledvin na podkladě diabetické nefropatie a nefrosklerózy (DM 1. typu) v chronickém HD programu přes permanentní HD katetr v pravostranné v. jugularis int. Hospitalizován pro recidivující febrílie. Při přijetí schvácený, febrilní (38,4°C), oběhově stabilní. V hemokulturách S. aureus, ATB terapie dle citlivosti (oxacilin). Při léčbě dochází k poklesu zánětlivých markerů. Původní HD katetr odstraněn, poté zaveden tunelizovaný dialyzační katetr do v. subclavia l. dx. Pro opětovný rozvoj febrílií provedeno TEE, kde popsán rozsáhlý v.s. septický trombus (6.5x3,5x3cm) vycházející z oblasti přechodu horní duté žíly (HDŽ) a PS, propagující se do pravé komory. Chirurgicky v mimotělním oběhu odstraněn z PS a HDŽ trombus, extrahována i dialyzační kanyla. Pooperační průběh bez komplikací, pokračováno v ATB terapii, pacient rehabilituje.

Závěr: Septický trombus PS je vzácnou komplikací přítomnosti centrálních žilních katetrů a dialyzačních katetrů, častěji se vyskytující v případě, že je konec katetru v pravé síni. Chirurgická extrakce v ECC je metodou volby u vysoce rizikových pacientů.