Úvod: Využití multidetektorového CT (CT) a echokardiografického vyšetření s podáním kontrastní látky (CEE) se v klinické kardiologii neustále rozšiřuje. Díky přesnému rozlišení lze CT využít k vyšetření koronárních tepen i funkce levé komory. CEE je snáze dostupné, levnější a bez radiační zátěže. V této studii porovnáváme objemy ( EDV, ESV) a ejekční frakci (EF) levé komory vyhodnocené pomocí těchto metod u pacientů s normální velikostí a normální nebo mírně sníženou funkcí LK a u pacientů s dilatací a dysfunkcí srdce.
Metody: Zařazeno bylo 64 pacientů do 2 skupin. 1) Pacienti s normální velikostí a zachovalou nebo mírně sníženou funkcí LK, 2) Pacienti s těžkou dysfunkcí a dilatací srdce. U všech bylo provedeno CEE a CT srdce za jedné hospitalizace s vyhodnocením EDV, ESV a dopočítáním EF z obou metod. Porovnání výsledků 2 metod bylo provedeno pomocí lineární regrese a Bland Altmanovou analýzou. V každé skupině bylo opakovaně zhodnoceno 10 pacientů k určení intra a interpersonální variability.
Výsledky: Výsledky obou metod dobře korelovaly. Nicméně CEE významně podhodnocovala objemy (rozdíl mezi metodami v 1. skupině- rEDV 50±34ml, rESV 39±22ml, resp. 88±62ml, 92±57ml v 2. skupině, tento rozdíl narůstal s zvětšující se velikostí srdce), EF byla dle CEE v porovnání s CT nadhodnocena v obou skupinách pacientů, méně u pacientů s dysfunkcí (rozdíl 15±8% v 1. skupině s nárůstem rozdílu při zvyšující se hodnotě EF, versus 6±4% v 2. skupině). Velmi nízká intra- a interindividuální variabilita byla potvrzena pro CT, variabilita CEE byla větší, a to zejména v 1. skupině.
Závěr: CEE podhodnocuje EDV a ESV v obou skupinách, rozdíl mezi výsledky z CT a CEE stoupá se vzrůstajícím objemem komory. CEE nadhodnocuje EF, rozdíl mezi výsledky stoupá se vzrůstajícím EF pacienta. CT vykazuje výbornou intra i interindividuální reprodukovatelnost v porovnání s CEE.